Jedan od najstarijih dugoselskih klubova, a ujedno i jedan od najstarijih kuglačkih kluba u Hrvatskoj - Kuglački klub Dugo Selo 1934. zajedničkim druženjem članova i gostiju u Kleti obitelji Bunčić obilježio je svoj visoki jubilej – 90 godina rada i postojanja. Okupljanju su nazočili predstavnici Hrvatskog kuglačkog saveza, tajnik Kuglačkog saveza Zagrebačke županije Darko Oršić, tajnik Zagrebačkog kuglačkog saveza Saša Petković, predstavnici Grada Dugog Sela predvođeni gradonačelnikom Nenadom Panianom i predsjednikom Gradskog vijeća Dugo Selo Krunom Blažinovićem te tajnikom Zajednice športskih udruga Grada Dugog Sela Franjom Končićem.
Sve prisutne pozdravio predsjednik Kuglačkog kluba Dugo Selo Petar Livajić uvevši nas sve u zanimljivu povijest kuglanja u Dugom Selu, njegove početke, kao i sadašnje ambicije i težnje.
„Dugoselci su 1934. godine osnovali svoj prvi kuglački klub pod nazivom „Martinski breg“, vjerojatno ni ne sanjajući da će isti Klub doživjeti 90 godina. U svojoj dugoj povijesti Klub je promijenio nekoliko imena, ali naslijeđe „Martinskog brega“ se neprekidno njegovalo čak i u najtežim vremenima , tijekom II. svjetskog rata i Domovinskog rata. I danas, dugoselski zaljubljenici u kuglanje trude se i bore održati naslijeđe i tradiciju koje su nam ostavile prethodne generacije kuglača. I kao najveća želja svakog našeg člana je dočekati izgradnju kuglane u Dugom Selu, nadamo se i prije 100. godišnjice“, poručio je između ostalog predsjednik Kluba Livajić.
Zanimljiv je podatak da je ovaj sport došao u Dugo Selo i prije osnivanja Kluba, točnije 1925. godine, kada je gostioničar Premužak izgradio jednostaznu zemljanu kuglanu, tako da dugoselsko kuglanje sljedeće godine obilježava prvo stoljeće postojanja. Nakon te staze, i drugi gostioničar Godec gradi veću jednostaznu kuglanu, da bi sve brojni dugoselski kuglači 1934. godine pokrenuli osnivanje Kluba. Osnivači su bili Tomšić, Kocet, Subotić, Jurec i Kranjčec koji je ujedno bio i prvi predsjednik Klub „Martinski breg“. Nakon službenog osnivanja kuglana se seli u novu, zatvorenu, jednostaznu koju je izradio jedan od članova kraj svoje gostionice Ivan Bambić. U tom razdoblju kreće sportski uzlet u Zagrebačkom kuglačkom savezu u kojem je Dugo Selo bilo uključeno, dosegnuvši drugo mjesto od ukupno 9 klubova. Nakon II. svjetskog rata, Klub se preimenuje u KK „Jedinstvo“, a '50. godina prošlog stoljeća Dugo Selo, kao kotarsko mjesto, ima čak 3 kuglačka kluba i 4 kuglane. Kriza nastupa '58. godine kada šest najboljih igrača prestaje igrati što donosi lošije rezultate, a najcrniji datum upisan je 27. rujna 1973. godine kada su tragično stradala dvojica članova na pružnom prijelazu u Sesvetama nakon što su se vraćala s natjecanja u Bregani. Bio je to veliki udarac za Klub i sve članove što se odrazilo na rezultate sljedećih pet godina. Povratak optimizma i puno boljih rezultata kreće '80. godina kada su 1988. godine osvojili 1. mjesto u Sesvetskom kuglačkom savezu te se plasirali na prvenstvo Zagreba. Stvaranjem samostalne države Hrvatske Klub mijena ime u KK Dugo Selo, te druga ekipa trenira u novoj dvostaznoj kuglani u Dugom Selu, nekadašnjem Športskom, dok prva igra utakmice u Sesvetama na četverostaznoj kuglani. Zbog nedostatka boljih uvjeta (četverostazna kuglana) '90. godina dolazi do osipanja članstva. Početkom novog tisućljeća kuglanje u Hrvatskoj doživljava drastični pad – kako u brojnosti klubova, tako i kuglana, tako da danas u regiji Centar brojimo 30-ak klubova. No, zahvaljujući upornosti i ljubavi prema kuglanju dugoselski Klub opstaje kroz sva ova razdoblja.
Posljednjih desetak godina KK Dugo Selo natjecao se u Regionalnoj ligi Zagreb, 3. Hrvatskoj ligi Centar, a sezoni 2012./2013. te 2017./2018. natječe se i u 2. Hrvatskoj ligi Centar. u Sezoni 2018./2019. osvaja 1. mjesto u 3. HKL Centar te se vraća u 2. HKLC gdje se natječe i danas. U ovoj, jubilarnoj godini, dugoselski kuglači ostvarili su neke od najvećih uspjeha u povijesti kluba – Davor Antolković izborio nastup na Pojedinačnom prvenstvu Hrvatske u Đurđenovcu, dok je Vlado Radaković osvojio broncu u Zaboku na prvenstvu RH u disciplini Sprint. S ponosom Klub ističe kako se u njihovim redovima natječu i tri kuglačice, te se nadaju dolasku i mlađih generacija.
„Kuglanje bio najpopularniji sport u Dugom Selu '70.-ih godina. Odmah se sjetim tih dana kada sam znao s ocem dolaziti u prepunu kuglanu, a sada slavimo ovaj visoki jubilej. Bilo bi doista šteta da ovaj sport ugasne jer nismo znali ili nismo mogli, jer sve se može kada ste uporni i kada se međusobno dogovorimo. Neka nam je svima sretna 90. godišnjica Kuglačkog kluba Dugo Selo i nadamo se kako će u budućem razdoblju klinci imati gdje se kuglati, a ne da se samo prisjećamo onih nekadašnjih lijepih dana“, istaknuo je gradonačelnik Panian.
Predsjednik Gradskog vijeća Dugo Selo Blažinović poručio je kako će se u narednom razdoblju truditi da se cilj nove kuglane u Dugom Selu ostvari, a iste dobre želje uputili su i predstavnici Kuglačkog saveza Zagrebačke županije i Zagrebačkog kuglačkog saveza.
Tom prilikom dodijeljena su prigodna priznanja i zahvalnice, među kojima je posthumno dodijeljeno priznanje dugogodišnjem predsjedniku Kluba Josipu Lasanu, a nagradu je primila njegova kći Ružica Lasan Trčić. Priznanje je dodijeljeno dugogodišnjem tajniku Martinu Prstecu i sadašnjem predsjedniku Petru Livajiću, a zahvalnice su primili i drugi gosti.
Klub je osobito ponosan na vjernost i odanost igrača. Iako većina klubova mijenja igrački kadar na godišnjoj bazi KK Dugo Selo se može pohvaliti rijetkim kuriozitetom. Naime, onaj tko jednom dođe u klub - i ostaje! Upravo zato, osim klupskog jubileja KK Dugo Selo ističe svoje ˝jubilarce˝ po stažu u klubu, kao igrači i kao upravljači. Prije svih tu je kapetan Zvonimir Šok koji zajedno sa Željkom Papešom i Josipom Pintarom slavi 50. godina članstva u klubu. Nešto manju obljetnicu, ˝samo 40. godina˝ slave dopredsjednik Zlatko Repić i igrač Damir Antolković. Nikako ne smijemo zaboraviti i one s ˝kraćim stažom˝: Ronald Šutić, Martin Prstec, Dražen Košćec, Renato Kovačić i Davor Antolković s 25 godina. Čak i oni posljednje pridošle poput Vlade Radakovića, Ivice Damjanovića te Slavka Zrile bliže se 10. godišnjici. Klub se zahvaljuje svima koji su na bilo koji način ugradili dio sebe u dugoselsko kuglanje i omogućili da Klub dočeka i proslavi 90. rođendan.
I.G.O.